ERA… FIRESC: Ministrul Mediului apreciază performanțele cercetătorilor  de la Facultatea de Științe Sibiu. A venit cu o propunere faină!

Viceprim-ministrul Grațiela Gavrilescu, ministrul Mediului, a vizitat, vineri, 4 august, Laboratorul pentru analiza concentrației poluanților organici persistenți în mediu și în țesuturi animale, care funcționează în cadrul Facultății de Științe a Universității „Lucian Blaga” Sibiu.

 

Demn de precizat, amenajarea acestui laborator, precum și cercetările universitarilor sibieni au fost cuprinse în Programul RO04 – „Reducerea substanțelor periculoase”, al cărui operator este Ministerul Mediului.

A venit, a văzut și… concluzia era… de așteptat: Gabriela Gavrilescu s-a declarat încântată de performanțele cercetătorilor de la Facultatea de Științe din Sibiu și totul s-a lăsat cu urmări! Ministrul le-a propus decanului facultății, conf. Univ. dr. Angela Bănăduc, și rectorului ULBS, prof. univ. dr. ing. Ioan Bondrea, o colaborare cu ministerul pentru monitorizarea substanțelor periculoase în mediul înconjurător. 
Alături de delegația Ministerului Mediului, s-au aflat subprefectul județului Sibiu, Olimpia Prislopean, directorul executiv al Agenției pentru Protecția Mediului Sibiu, Stelian Naicu, și deputatul Ovidiu Sitterli.

*Ministrul Mediului a fost însoțit de președintele Agenției Naționale pentru Protecția Mediului, Viorel Toma, și comisarul general al Gărzii Naționale de Mediu, Bogdan Trif. 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Europa a cântat și a dansat astăzi la Sibiu! Junii, în prim-plan!

Într-o atmosferă vibrantă, sibienii au fost alături de Junii...

Tălmăcean ajuns în spatele gratiilor pentru că își făcuse obicei din… hoție!

La data de 07 mai a.c., polițiștii din cadrul...

Secretul din spatele pozelor de pe pereții bunicilor: Ce ascundeau, de fapt, țăranii sibieni în hainele de sărbătoare?

În spatele fiecărei fotografii alb-negru, îngălbenite de timp și...

Alte articole

Pas important spre independență energetică, la Sadu! Proiect dedicat Școlii „Samuil Micu”

Acoperișul clădirii Școlii „Samuil Micu” din Sadu a devenit...

Accident cu victimă pe o stradă intens circulată din Mediaș

Polițiștii rutieri intervin chiar acum la un accident de...

Sibiul urcă Drapele României și UE pe Creasta Făgărașilor! Cum celebrează Consiliul Județean Sibiu celebrează Ziua Europei

Consiliul Județean Sibiu, prin instituțiile subordonate, marchează Ziua Europei...

Alexandru Petrescu (ASF): Educația financiară devine prioritate globală

Educația financiară a devenit o prioritate globală pe fondul...

Noutăți la Shopping City Sibiu: Brandul local Mobila ABC deschide un nou magazin în zona parcului comercial

Shopping City Sibiu își consolidează poziția de principală destinație...

Două concerte dedicate Zilei Europei, la Sibiu și Deva

Summitul Muzical European deschide luna mai prin două concerte...

Din aceeași categorie

Categorii populare