O mică afacere din Sibiu, CutiiAuto.ro, donează 80% din profitul lunii decembrie către două asociații locale cu activități în domeniul ajutorării copiilor, respectiv al promovării mișcării în natură.
„Am înființat CutiiAuto.ro la începutul anului 2015 din dorința de a veni în întâmpinarea nevoilor familiilor cu copii, care au multe bagaje, și a celor care iubesc să călătorească în natură, fie că vorbim de bicicletă, schiuri, placă sau caiac. Doresc acum să îmi aduc contribuția în comunitate și am ales cele două asociații deoarece mă regăsesc în valorile lor”, a declarat Marius Bârsan, proprietar.
Clienții CutiiAuto.ro pot alege asociația pentru care se vor dona banii, la momentul plasării comenzii serviciului sau produsului dorit.
Cele mai importante proiecte în desfășurare ale Asociației Mâini Unite Sibiu sunt: Masă Caldă (oferă masă caldă unui grup de ~25 de copilaşi care provin din familiile defavorizate; Academia Mâini Unite (susţine performanţa şi talentele artistice şi sportive ale unui număr de 8 copilaşi fără posibilităţi materiale); Mame Singure (proiect pilot pentru a susține mamele singure: bani, bonuri de masă şi consiliere juridică/psihologică); Fii chiar tu Moș Crăciun (oferă cadouri de Crăciun copiilor din cadrul Asociaţiei Mâini Unite şi copilaşilor din familiile defavorizate). Dincolo de proiectele pe termen lung/scurt pe care le are, asociaţia susţine şi terapiile/tratamentele unor copilaşi care suferă de diverse tipuri de cancer sau alte probleme de sănătate.
Tură în Natură Sibiu desfășoară în prezent mai multe activităţi, în cadrul proiectului „Sibiu – UnDA Verde pentru Biciclete”, care abordează o varietate de probleme ale bicicliștilor sibieni: educația deficitară a elevilor în ceea ce privește regulile rutiere, nivelul ridicat de noxe produse de autovehicule, care afectează sănătatea bicicliștilor, lipsa transparenței la nivelul autorităţilor locale, reguli de circulație neclare pentru bicicliști, lipsă de respect din partea șoferilor, infrastructura urbană insuficientă pentru bicicliști, lipsa unor trasee de bicicletă în afara orașului. Proiectul urmăreşte combaterea schimbărilor climatice şi îmbunătăţirea calităţii vieţi în comunitate prin promovarea utilizării bicicletei.
CutiiAuto.ro este mai mult decât o simplă afacere de închidere de cutii auto și alte accesorii pentru călătoria cu mașina. Este o afacere pornită cu suflet, de aceea trece dincolo de tiparele clasice și oferă consultanță gratuită la alegerea produselor și informații utile detaliate despre produsele disponibile.
###
CutiiAuto.ro este locul unde găsiți informații utile, atât în secțiunea Blog, cât și la detaliile despre produse (secțiunea Shop), astfel încât alegerea serviciilor, respectiv a produselor oferite, să se facă în cunoștință de cauză și cât mai ușor. Serviciile constau în închirierea de Cutii portbagaj Auto, suporturi biciclete, suporturi ski/snowboard, servicii de publicitate (pe cutiile portbagaj și pe ambalajele produselor vândute), activități de studiere a pieței și de sondare a opiniei publice. Pot fi aduse o gamă largă de produse marca Thule (Suedia), precum și produse din gama Hapro (Olanda), Atera (Germania), etc. Obiectivul nostru principal este de a avea pe piață mai mult decât un produs sau altul: oferim consultanță gratuită la alegerea produselor și informații utile despre produsele din domeniul nostru de activitate, informații disponibile în puține locuri din comerțul online și off-line.
https://www.facebook.com/cutiiauto.ro/
Maxima zilei: http://quotes.cutiiauto.ro/
Asociația „Mâini Unite” Sibiu, non-profit, este o asociație tânără, născută din dorința mamelor fondatoare pentru o viață mai bună a copilașilor din Sibiu și împrejurimi. Mamele din Mâini Unite reprezintă părinții din Sibiu în comisiile și consiliile de administrație ale Spitalului de Pediatrie Sibiu, susțin proiecte și își desfășoară activitatea în următoarele domenii: sănătate, comunitate, educație și învățământ, finanțează proiecte mici cu idei mărețe: Biblioteca Sistemelor de Purtare Sibiu, achită tratamente și intervenții chirurgicale în țară și străinătate pentru cei aflați în nevoie, susțin copilașii talentați care provin din familii defavorizate prin proiectul ” Academia Mâini Unite” și alți 25 de copilași beneficiază de hrană prin proiectul „O masă caldă”. Toate persoanele din asociație își desfășoară activitatea în mod voluntar. Sunt „plătiți” cu zâmbete și lacrimi de bucurie.

