După ,,Moara din Curcani”, ingenioasa campanie initiate de C.N.M. ASTRA- ,,Ce nu ştiţi despre Muzeul ASTRA?”, vă prezintă acum încă un monument reprezentativ, cu o poveste interesanta. Este vorba despre gospodăria de prelucrare a chihlimbarului din Colţi, judeţul Buzău.
Dupa cum aflam de la purtatorul de cuvant al CNM ASTRA, gospodăria al cărei element principal îl constituie casa de mari dimensiuni, cu etaj, ilustrează amintirea unui meşteşug mai puţin întâlnit, dar cu o vechime considerabilă: extragerea şi prelucrarea chihlimbarului. Această răşină, considerată piatră semipreţioasă, este extrasă în România numai din minele din Carpaţii de Curbură, având atestarea documentară din secolul al XVI-lea în timpul domniei lui Mihnea Turcitul. Chihlimbarul este folosit ca materie primă mai ales pentru bijuterii şi ornamente, dar şi în medicina tradiţională ca remediu pentru diverse afecţiuni.
În cele două încăperi, din primul nivel al casei este amenajat atelierul de prelucrare a chihlimbarului cu toate uneltele de care are nevoie meşteşugarul (strung, polizor cu curea s.a.). Parterul este construit din piatră de râu, iar etajul este făcut din bârne de brad solzite și tencuite.
Existenţa acestui monument special în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului (transferat aici in anul 2008) confirmă, practic, valoarea etnografică pe care spaţiul românesc o propune lumii întregi.
Demn de stiut, Vârsta chihlimbarului este apreciată la până la 260 milioane de ani. Provine din rășina arborilor de pe acele vremuri, care cu timpul s-a solidificat ca o substanță amorfă, fără să fie un mineral. Chihlimbarul prezintă pentru cercetătorii paleontologi o importanță deosebită, prin inlcuziunile de fosile conservate perfect, timp de milioane de ani, în masa rășinei.
Nu lipsit de importanta este ca una dintre operele de artă cele mai valoroase din istorie executate cu această piatră prețioasă este „Salonul de chihlimbar”, ale cărui decorațiuni din chihlimbar au fost făcute cadou în anul 1716 de regele Prusiei Frederic Wilhelm I (1688-1740) țarului Rusiei Petru cel Mare. Acest obiect de artă, expus în Rusia, a dispărut (a fost furat) în timpul celui de-al Doilea Război Mondial. Între anii 1979 – 2003 salonul a fost reconstruit după fotografii de către specialiști ruși, și acum este expus în Palatul Ecaterina din orașul Pușkin (fostul sat Țarskoe Selo), la cca 25 km sud de Sankt Petersburg. Decorațiile originale de chihlimbar nu au fost încă regăsite (2011).
Toate acţiunile C.N.M. ASTRA sunt posibile cu finanţarea Consiliului Judeţean Sibiu.
Orar de vizitare Muzeul Civilizatiei Populare Traditionale ASTRA. Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului
Luni-Duminică
10-18 – program de vară (aprilie-septembrie)
9-17 – program de iarnă (octombrie-martie) (Fară vizitare interioare)
Sursa foto: arhivă C.N.M. ASTRA

sursa foto: CNM ASTRA

