miercuri, 14 mai 2025
12.9 C
Sibiu

Primaria, pichetata de elevii de la Arta: Liceul de Arta face parte din Patrimoniul Sibiului!

Aproximativ o suta de elevi, parinti si profesori de la Liceul de Arta au pichetat astaz Primaria Sibiu, nemultumiti fiind ca activitatea institutiei ar trebui sa se mute din centrul Sibiului.

In jurul pranzului, aproximativ o suta de elevi, alaturi de parinti si profesori, ai venit in fata Primariei Sibiu cu pancarde pe care era scris “Salvati Liceul de Arta!” şi “Fara arta nu putem trai!” sau „Luceul de Arta face parte din Patrimoniul Sibiului”.

Ei sunt nemultumiti ca, din anul scolar 2014-2015, ar trebui sa se mute la Liceul de Constructii din spatiul in care functioneaza acum, dupa ce cladirea a fost retrocedata Bisericii Evanghelice. Parintii spun, insa, ca sunt dispusi sa plateasca chiria ceruta de Biserica Evanghelica numai ca Liceul de Arta sa ramana in centrul Sibiului.

“Noi, părinţii, suntem dispuşi să contribuim la această chirie, dacă Primăria nu-şi poate permite această cheltuială. Se ştie suma, normal, dar nu e de competenţa noastră să spunem ce sumă. Noi, părinţii, suntem dispuşi să plătim acea chirie, tocmai ca elevii să rămână aici, aproape de instituţiile culturale de care au nevoie pentru documentare”, a declarat Elvira Coman, reprezentanta părinţilor.

Parintii suntin ca problema ivita la Liceul de Arta tine numai de Primarie si Inspectoratul Scolar Judetean.

“Spaţiile sunt adecvate pentru copiii noştri la Liceul de Artă pentru că sunt dotările necesare, există pentru fiecare clasă în parte un spatiu adecvat.Nu era problema spatiul, era problema deciziei spaţiului retrocedat. Noul proprietar, Biserica Evangelică, decide dacă noi rămînem sau nu ca şi chiriaşi. Cu toate că, din partea lor nu am întâmpinat probleme, ci din partea Seviciului Scoli al Primăriei şi al Inspectoratului Şcolar Judeţean Sibiu”, a mai spus Elvira Coman.

Parintii au depus la inceputul saptamanii cereri pentru avizul ptotestelor in fata Primariei, insa, doara in aceasta dimineata cererile au ajuns in Comisii iar avizele inca nu erau emise.

Pe langa protestul de astazi, parintii au cerut aviz si pentru data de 21 februarie, vineri, pentru un protest in fata Primariei Sibiu, aviz care nu a fost inca emis, potrivit oficialilor Primariei Sibiu.

Protestul spontan de vineri, 14 februarie, a fost amendat cu 100 de lei.

Directorul Liceului de Arta: Noi vrem sa ramanem aici pana la ridicarea unui spatiu destinat special Liceului de Arta

Directorul Liceului de Arta, Calin Baban, spune ce cea mai buna solutie ar fi ca ativitatea scolii pe care o conduce sa ramana in aceeasi locatie, insa, in timp sa se construiasca un spatiu destinat special celor care studiaza artele. El spune ca acest lucru ar putea fi posibil cu un credit facut de Primarie, dand exemplul Scolii numarul cinci din Bucuresti, care este destinata special copiilor care studiaza muzica si a fost ridicata cu un imprumut de la Uniunea Europeana. Cu aceasta propunere va merge si la intalnirea pe care primarul Johannis a anuntat-o astazi, intre oficialii Liceului de Arta, profesori, parinti si cei ai Primariei si Inspectoratului Scolar.

„Propunerea mea este cea de a ramanem pe loc pana la gasirea unei solutii. Ne dorim o cladire noua, fcauta special pentru noi, si se poate face printr-un credit, asa cum s-a intamplat cu Scoala Numarul 5 din Bucuresti care a fost creata special pentru copiii care studiaza muzica”, a declarat pentru sibiunews.net directorul Liceului de Arta, Calin Baban.

El spune ca o eventuala mutare a activitatii Liceului de Arta, ori la Liceului de Constructii, ori la IPAS, nu ar duce decat „la pierderea copiilor si cheltuirea unei sume mari de bani pentru transportul si acordajul pianelor.

El spunea ca, in 2010, numarul levilor a ascazut cu mai mult de o suta dupa ce au fost exclusi elevii care doar faceau muzica la Liceul de Arta si restul orelor la alte scoli si, de-abia, anul acesta numarul elevilor de la Arta a ajuns din nou la 480 de elevi.

 

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Ultimele articole

Noaptea Muzeelor 2025 la Biblioteca ASTRA Sibiu. HAI ȘI VOI!

Biblioteca Județeană ASTRA Sibiu nu se dezminte și se...

Viitorul financiar începe în universitate: ASF și ISF aduc educația financiară mai aproape de studenți

Educația financiară a fost în centrul atenției în cadrul...

Eveniment european destinat dezvoltării zonelor rurale. Sibiul, PREZENT!

„La invitația partenerilor noștri din Regiunea Wielkopolska echipa Consiliului...

Primăria Sibiu a premiat sportivii, echipele și antrenorii sibieni de excepție

FRUMOS, EMOȚIONANT, NECESAR: Primăria Sibiu a organizat luni, 12...

Alte articole

Ziua Asistenților Medicali. Mesajul DSP Sibiu

Azi, ca în fiecare an la data de 12...

Noaptea Muzeelor în Muzeul ASTRA

Mai aproape de oameni într-o noapte de mai „Anul acesta,...

Seminar de Perfecționare Vocațională SmartFIN@ISF şi Laborator Academic ASF la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu – 13 mai 2025

Institutul de Studii Financiare şi Autoritatea de Supraveghere Financiară în parteneriat cu Universitatea...

ESTE FILM Festival 2025 propune o panoramă a cinema-ului european contemporan

Între 28 mai și 1 iunie 2025, ESTE FILM...

11 Mai – Ziua Națională a Portului Tradițional. Mesajul ministrului Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale

Ministrul Simona Bucura-Oprescu: “În acest veșmânt se împletesc identitatea,...

Încă un accident mortal! De data asta pe DN1! Victima este un… URS!

DN 1, km. 292+700m, Hula Bradului, trafic alternativ, dirijat...

Accident mortal pe A1, în zona localității Cristian

Polițiștii Biroului Poliție Autostrăzi A1 Râmnicu Vâlcea – Sibiu...

Din aceeași categorie

Categorii populare