În cadrul Sistemului de supraveghere de rutină a infecţiilor respiratorii şi a gripei la nivelul judeţului, în săptămâna S10 (3 – 9.03.2014), a scăzut numărul de IRA (1799), cu circa 4.51%, faţă de cazurile din săptămâna precedentă (1884), fiind cu 39.79% mai mică faţă de săptămâna 10 din sezonul 2012-2013 (2988 cazuri) şi cu 6.03% mai mare decât media celor 3 săpătămâni anterioare (1696.67).
Analiza stratificată pe grupe de vârstă arată că cele mai multe cazuri (circa 31.85%) s-au înregistrat la grupa de vârstă 5 – 14 ani.
Cazurile de ILI* raportate – s-a raportat un singur caz au fost 3 (faţă de 3 în săptămâna 9), cu incidenţă de 0.23%ooo**.
Numărul pneumoniilor din această săptămână de supraveghere a fost de 369 de cazuri, iar cele mai multe dintre ele (97) au survenit la grupa de vârstă 15 – 49 de ani.
Ponderea internărilor cu pneumonii, din totalul cazurilor, a fost în săptămâna S10 de 21.14%, predominând internările la grupa de vârstă 0 – 1 an. Ponderea scăzută a internărilor datorate IRA (1.22%) indică faptul că formele de boală au fost uşoare.
Monitorizarea gripei: În săptămâna 10 nu s-au recoltat probe pentru diagnosticul de gripă. Proba recoltată în săptămâna S 9 a fost negativă. Astfel, actuala săptămână este caracterizată ca activitate gripală sporadică.
Numărul total de persoane din grupele la risc, vaccinate antigripal la 9.03.2014 este de 12253 (Grupa 1 = 3762; Grupa 2 = 42 ; Grupa 3 = 1517; Grupa 4 = 811; Grupa 5 = 6121).
EVOLUŢIE IRA/Pneumo/Gripa, sezonul 2013-2014
Săptămâna | IRA | Pneumonii | ILI | Gripă |
6 (3 – 9.02.2014) | 1618 | 468 | 10 | 1 |
7 (10 – 16.02.2014) | 1754 | 320 | 1 | 1 |
8 (17 – 23.02.2014) | 1452 | 325 | 1 | 0 |
9 (24.02 – 2.03.2014) | 1884 | 368 | 3 | 0 |
10 (3 – 9.03.2014) | 1799 | 369 | 1 | 0 |
EVOLUŢIE VACCINARE ANTIGRIPALĂ, sezonul 2013 – 2014
Perioada | Grupa de risc |
TOTAL perioadă, la toate grupele |
TOTAL GENERAL campanie | ||||
Grupa 1 (Bolnavi cronici) | Grupa 2 (Gravide) | Grupa 3 (Personal medical) | Grupa 4 (Rezidenţi în inst. de ocrotire.) | Grupa 5 (Vârstnici > 65 ani) | |||
25.11 – 1.12.2013 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
2 – 8.12.2013 | 371 | 11 | 226 | 102 | 664 | 1374 | 1374 |
9 – 15.12.2013 | 1092 | 1 | 680 | 294 | 1657 | 3724 | 5098 |
16 – 22.12.2013 | 412 | 17 | 40 | 88 | 877 | 1434 | 6532 |
23 – 29.12.2013 | 235 | 0 | 90 | 41 | 324 | 690 | 7222 |
30.12.2013 – 5.01.2014 | 302 | 2 | 21 | 0 | 477 | 802 | 8024 |
6 – 12.01.2014 | 393 | 4 | 413 | 92 | 694 | 1596 | 9620 |
13 – 19.01.2014 | 433 | 4 | 18 | 136 | 593 | 1184 | 10804 |
20 – 26.01.2014 | 85 | 0 | 1 | 0 | 178 | 264 | 11068 |
27.01 – 2.02.2014 | 130 | 0 | 4 | 8 | 206 | 348 | 11416 |
3 – 9.02.2014 | 78 | 0 | 15 | 6 | 142 | 241 | 11657 |
10 – 16.02.2014 | 17 | 3 | 0 | 3 | 19 | 42 | 11699 |
17 – 23.02.2014 | 69 | 0 | 5 | 0 | 117 | 191 | 11890 |
24.02 – 2.03.2014 | 14 | 0 | 2 | 0 | 9 | 25 | 11915 |
3 – 9.03.2014 | 131 | 0 | 2 | 41 | 164 | 338 | 12253 |
TOTAL (pe fiecare grupă) | 3762 | 42 | 1517 | 811 | 6121 |
| |
Evoluţie îmbolnăviri gripă în judeţul Sibiu (sezonul 2013 – 2014)
Tipul de virus | Sex | Vârstă | Localitate | Internare | Aspecte deosebite |
AH1pdm09* | M | 34 | Răvăşel | NU | – |
AH3** | M | 26 | Sibiu | DA | – |
AH1pdm09 | M | 78 | Veştem | DA | – |
AH1pdm09 | M | 53 | Sibiu | DA | – |
AH1pdm09 | M | 33 | Sibiu | NU | – |
AH1pdm09 | M | 28 | Sibiu | DA | – |
AH3 | F | 36 | Sibiu | NU | – |
AH3 | F | 22 | Apoldu de Sus | DA | – |
TOTAL | 8 | ||||
* AH1pdm09 = virus gripal de tip A, subtip H1, pandemic
** AH3 = virus gripal de tip A, subtip H3, sezonier
* ILI = Afecţiuni CLINICE compatibile cu gripa (adică prezintă semne/simptome caracteristice infecţiilor gripale, dar nu se poate pune diagnostic de certitudine, decât dacă există asociere cu alte criterii, şi anume: criterii de laborator (izolarea virusului) şi/sau citerii epidemiologice ( legătura/contactul cu un caz de gripa confirmat)).
** %ooo = procentul la suta de mii de locuitori
*** Grupele de risc, la care se recomandă vaccinarea antigripală
1. Persoane cu vârsta cuprinsă între 6 luni – 64 ani în evidenţă cu afecţiuni medicale cronice pulmonare, cardiovasculare, metabolice, renale, hepatice, neurologice, diabet zaharat, astm sau cu virusul imunodeficienţei umane
2. Gravide
3. Medici, cadre sanitare medii şi personal auxiliar, atât din spitale cât şi din unităţile sanitare ambulatorii, inclusiv salariaţi ai instituţiilor de ocrotire (copii sau bătrâni) şi ai unităţilor de bolnavi cronici, care prin natura activităţii vin în contact respirator cu pacienţii sau asistaţii
4. Persoane, adulţi şi copii, rezidente în instituţii de ocrotire socială precum şi persoane care acordă asistenţă medicală, socială şi îngrijiri la domiciliul persoanelor la risc înalt
5. Toate persoanele cu vârsta > 65 de ani

