ȘCOALA DE IE… la MUZEUL ASTRA

IE, IE… TEMELIE… TEZAURULUI NAȚIONAL.

 

Între 17 si 19 iunie 2019, în avampremierea  celebrării Zilei Universale a Iei, în cadrul programului educational estival ‘’Școala în satul tradițional’’, un grup de pătrătoare de tradiții de la cea mai mare șezătoare on-line, comunitatea Semne Cusute, coordonat de arh. Ioana Corduneanu, vor susține o serie de evenimente sub semnul Școlii de ie.

În data de 17 iunie 2019, luni, la ora 17:00, în sala Auditorium din Pavilionul Muzeal Multicultural, intrarea principală din Muzeul în aer liber, va avea loc o prezentare despre ie și cusut. În aceeași locație, în zilele de 18 și 19 iunie 2019 (marți, miercuri) se vor desfășura atelierele interactive în familia iei , acțiuni concepute în vederea însușirii tehnicilor de cusut și a modelelor folosite în decorarea materialelor textile. Vor fi câte trei Ateliere de ie organizate în zilele din program, iar acestea se adresează diadei (cuplului) mamă-fiică, bunică-nepoată și au ca scop aducerea în prim-plan a femeii și legătura trainică dintre generații.

*Participarea la atelierele de ie este gratuită și se face pe bază de programare la numărul de telefon 0751 166 529 (d-na Alina Blaga, referent de specialitate Muzeul ASTRA), în limita locurilor disponibile.

Program 18 și 19 iunie 2019 orele: 10:00 – 12:00, 13:00 – 15:00, 17:00 – 19:00

Acțiunile Muzeului ASTRA sunt posibile prin finanțarea Consiliului Județean Sibiu.

** Imagini din Arhiva Muzeului ASTRA

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Europa a cântat și a dansat astăzi la Sibiu! Junii, în prim-plan!

Într-o atmosferă vibrantă, sibienii au fost alături de Junii...

Tălmăcean ajuns în spatele gratiilor pentru că își făcuse obicei din… hoție!

La data de 07 mai a.c., polițiștii din cadrul...

Secretul din spatele pozelor de pe pereții bunicilor: Ce ascundeau, de fapt, țăranii sibieni în hainele de sărbătoare?

În spatele fiecărei fotografii alb-negru, îngălbenite de timp și...

Alte articole

Pas important spre independență energetică, la Sadu! Proiect dedicat Școlii „Samuil Micu”

Acoperișul clădirii Școlii „Samuil Micu” din Sadu a devenit...

Accident cu victimă pe o stradă intens circulată din Mediaș

Polițiștii rutieri intervin chiar acum la un accident de...

Sibiul urcă Drapele României și UE pe Creasta Făgărașilor! Cum celebrează Consiliul Județean Sibiu celebrează Ziua Europei

Consiliul Județean Sibiu, prin instituțiile subordonate, marchează Ziua Europei...

Alexandru Petrescu (ASF): Educația financiară devine prioritate globală

Educația financiară a devenit o prioritate globală pe fondul...

Noutăți la Shopping City Sibiu: Brandul local Mobila ABC deschide un nou magazin în zona parcului comercial

Shopping City Sibiu își consolidează poziția de principală destinație...

Două concerte dedicate Zilei Europei, la Sibiu și Deva

Summitul Muzical European deschide luna mai prin două concerte...

Din aceeași categorie

Categorii populare