miercuri, 30 aprilie 2025
12.4 C
Sibiu

SIBIAN ARESTAT PREVENTIV, CERCETAT PENAL PENTRU TRAFIC DE INFLUENȚĂ. E vorba de… mii de euro și de… nevoia de locuințe sociale!

În cursul zilei de 9 aprilie a.c., sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, polițiștii de investigații economice din cadrul I.P.J. Sibiu au efectuat o percheziție domiciliară pe raza municipiului Sibiu și au pus în aplicare 10 mandate de aducere în vederea efectuării unor cercetări într-un dosar penal care vizează săvârșirea infracțiunilor de trafic de influență, respectiv cumpărare de influență.

 

În urma documentării specifice și administrării probatoriului, un sibian în vârstă de 56 de ani a fost reținut pentru 24 de ore pe baza ordonanței emise de către procuror și, ulterior, prin decizia instanței de judecată, a fost arestat preventiv, acesta fiind cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de trafic de influență. În fapt, sibianul este bănuit că, în perioada ianuarie 2018 – aprilie 2019, ar fi solicitat și ar fi primit diverse sume de bani, între 1.000 și 15.000 de euro, de la persoane interesate de atribuirea unei locuințe sociale, dobândirea de fonduri publice sau încheierea de contracte de prestări servicii cu administrația publică locală. Persoanei căreia i s-a solicitat suma de 15.000 de euro, sibianul ar fi trebuit să-i faciliteze obținerea unui spațiu comercial în zona centrală a municipiului Sibiu.

Practic, bărbatul miza pe câștigarea încrederii celor cărora le pretindea bani fără a finaliza demersul promis. Totalul sumelor de bani care ar fi fost obținute ilicit se ridică la 30.000 de euro.

Investigațiile derulate au evidențiat faptul că 10 persoane, provenind din mediul rural, atât din județul Sibiu, cât și din alte județe, ar fi solicitat sprijinul sibianului pentru a interveni pe lângă diverși funcționari publici în vederea obținerii unor avize favorabile cererilor.

Sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de trafic de influență, respectiv cumpărare de influență, urmând ca, la finalizarea anchetei, să fie aplicate măsuri legale în consecință, conform competenței.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Ultimele articole

FAIN AȘA: S-a deblocat Sibiu Bike City!

Sibiu Bike City, sistemul public de închirieri de biciclete...

Robert Fotache- manager interimar al Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu

Domnul Robert Fotache, director administrativ al SCJUS din anul...

Contractele pentru digitalizarea Spitalelor de Pneumoftiziologie și Psihiatrie au fost semnate

FAINE VEȘTI: Investiții majore în tehnologii de ultimă generație...

Bărbat înjunghiat MORTAL la Moardăș

Compartimentul Relații Publice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean...

Alte articole

O nouă etapă de înregistrare gratuită a terenurilor în cadastru și cartea funciară

ATENȚIE: De astăzi, 28 aprilie a început o nouă...

1 Mai deschide porțile distracției la Complexul pentru agrement și sport Lacul Binder

Din 1 Mai, Complexul pentru agrement și sport Lacul...

TNRS e bucură neîncetat! Două premiere internaționale în luna mai pe Scena Digitală: dans din Japonia și teatru din Coreea de Sud

VEȘTI MINUNATE: Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu (TNRS) și...

AFLAȚI ACUM programul Muzeul Național Brukenthal în mini-vacanța de 1 Mai

În perioada 01 mai - 04 mai 2025, cu...

Un bărbat și un copil, răniți într-un accident lângă Nocrich

Polițiștii rutieri au intervenit puțin înainte de orele 13.00,...

Ministrul Culturii, în vizită la Brukenthal

Vineri, 25 aprilie 2025 doamna Natalia Intotero, Ministrul Culturii...

Săptămâna bună se cunoaște după… muncă! Sunt șantiere pe drumurile sibiene, iar noi avem detaliile!

Drumuri și Poduri SA Sibiu continuă lucrările stabilite în...

Din aceeași categorie

Categorii populare