SPORT LA SUPERLATIV! Toma Coconea va lua startul la Păltiniș 1000

Toma Coconea, un atlet care participă constant la cele mai dure competiţii sportive care presupun un efort fizic intens cu probe de alergare pe cele mai dificile trasee montane la care puţini sportivi pot face faţă, va concura pe 15 octombrie la Păltiniș 1000, prima cursă de sprint în urcare pe distanța de 1.000 metri.
Toma Coconea (originar din Petroșani) este cunoscut și sub numele de “running man”, fiind concurentul care a parcurs cele mai mari distanțe în alergare din cadrul comeptiției Red Bull X-Alps, ani de-a rândul. Recordul său personal se ridică la 130 km alergați într-o singură zi.  

“Red Bull X-Alps, competiția care mi-a definit cariera, este o cursă în care zborul cu parapanta, dar și alergarea, sunt la fel de importante. Anduranța participanților face diferența atunci când vremea de zbor nu este prielnică. Având în vedere că traseul este în zone muntoase, antrenamentul meu trebuie realizat și în zone cu teren accidentat, în pantă, astfel încât să pot face față oricărei provocări. Mă bucur că avem în România o competiție precum Păltiniș 1000, care să ne testeze limitele pe o diferență de nivel considerabilă și sunt onorat să mă număr printre cei care vor lua startul pe 15 octombrie”, a spus Toma Coconea.

IMPORTANT: Cursa Păltiniș 1000 se va desfășura pe pârtia de schi Oncești din stațiunea Păltiniș, în județul Sibiu și reprezintă provocarea perfectă pentru toți cei pasionați de alergare care vor să-și depășească limitele.  
Startul se va da de pe platoul de lângă Telescaunul Păltiniș  la cota 1.430 m. Punctul de sosire este în vârful pârtiei la cota 1.671 m, traseul parcurs în alergare fiind de 1.000 de metri. Diferența de nivel de la start la sosire este de 241 m, iar suprafața este de pământ, cu iarbă, pe alocuri bolovani.

*Înscrierile se pot face online, pe site-ul www.paltinis1000.ro, până pe 12 octombrie, și la fața locului, în ziua desfășurării competiției. La competiție pot participa alergători începând cu vârsta de 16 ani, dar pentru cei sub 18 ani este nevoie și de acordul părinților pentru a lua startul.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Europa a cântat și a dansat astăzi la Sibiu! Junii, în prim-plan!

Într-o atmosferă vibrantă, sibienii au fost alături de Junii...

Tălmăcean ajuns în spatele gratiilor pentru că își făcuse obicei din… hoție!

La data de 07 mai a.c., polițiștii din cadrul...

Secretul din spatele pozelor de pe pereții bunicilor: Ce ascundeau, de fapt, țăranii sibieni în hainele de sărbătoare?

În spatele fiecărei fotografii alb-negru, îngălbenite de timp și...

Alte articole

Pas important spre independență energetică, la Sadu! Proiect dedicat Școlii „Samuil Micu”

Acoperișul clădirii Școlii „Samuil Micu” din Sadu a devenit...

Accident cu victimă pe o stradă intens circulată din Mediaș

Polițiștii rutieri intervin chiar acum la un accident de...

Sibiul urcă Drapele României și UE pe Creasta Făgărașilor! Cum celebrează Consiliul Județean Sibiu celebrează Ziua Europei

Consiliul Județean Sibiu, prin instituțiile subordonate, marchează Ziua Europei...

Alexandru Petrescu (ASF): Educația financiară devine prioritate globală

Educația financiară a devenit o prioritate globală pe fondul...

Noutăți la Shopping City Sibiu: Brandul local Mobila ABC deschide un nou magazin în zona parcului comercial

Shopping City Sibiu își consolidează poziția de principală destinație...

Două concerte dedicate Zilei Europei, la Sibiu și Deva

Summitul Muzical European deschide luna mai prin două concerte...

Din aceeași categorie

Categorii populare