Wiegand Fleischer, vicepreședintele CJ SIBIU, la Bursa Generală a locurilor de muncă: „Astfel de evenimente sunt benefice”. La finele lunii februarie, rata șomajului în județul Sibiu era de 3,32%

Vicepreședintele Consiliului Județean Sibiu, Wiegand Fleischer a fost prezent astăzi, la Bursa Generală a locurilor de muncă, organizată de Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Sibiu. Iată opinia sa:

” Astfel de evenimente sunt benefice pentru sibienii aflați în căutarea unui loc de muncă dar și pentru cei care își doresc să își schimbe jobul. Au putut afla care sunt locurile de muncă disponibile, ce condiții trebuie să îndeplinească pentru ocuparea lor și care sunt cerințele angajatorilor. Le doresc succes tuturor celor care au fost selectați astăzi la bursa generală a locurilor de muncă și care urmează să susțină interviuri sau probă de lucru pentru ocuparea postului ”, a precizat vicepreședintele Consiliului Județean Sibiu, Wiegand Fleischer.

Potrivit Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Sibiu, în județul Sibiu sunt, actualmente, 6425 de șomeri , din care 4980 sunt șomeri neindemnizați. Rata șomajului la sfârșitul lunii februarie era de numai 3,32%. Cele mai multe locuri de muncă oferite astăzi participanților la bursă au fost pentru persoane fără studii superioare. La Bursa locurilor de muncă organizată anul trecut au fost angajate 192 de persoane.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Europa a cântat și a dansat astăzi la Sibiu! Junii, în prim-plan!

Într-o atmosferă vibrantă, sibienii au fost alături de Junii...

Tălmăcean ajuns în spatele gratiilor pentru că își făcuse obicei din… hoție!

La data de 07 mai a.c., polițiștii din cadrul...

Secretul din spatele pozelor de pe pereții bunicilor: Ce ascundeau, de fapt, țăranii sibieni în hainele de sărbătoare?

În spatele fiecărei fotografii alb-negru, îngălbenite de timp și...

Alte articole

Pas important spre independență energetică, la Sadu! Proiect dedicat Școlii „Samuil Micu”

Acoperișul clădirii Școlii „Samuil Micu” din Sadu a devenit...

Accident cu victimă pe o stradă intens circulată din Mediaș

Polițiștii rutieri intervin chiar acum la un accident de...

Sibiul urcă Drapele României și UE pe Creasta Făgărașilor! Cum celebrează Consiliul Județean Sibiu celebrează Ziua Europei

Consiliul Județean Sibiu, prin instituțiile subordonate, marchează Ziua Europei...

Alexandru Petrescu (ASF): Educația financiară devine prioritate globală

Educația financiară a devenit o prioritate globală pe fondul...

Noutăți la Shopping City Sibiu: Brandul local Mobila ABC deschide un nou magazin în zona parcului comercial

Shopping City Sibiu își consolidează poziția de principală destinație...

Două concerte dedicate Zilei Europei, la Sibiu și Deva

Summitul Muzical European deschide luna mai prin două concerte...

Din aceeași categorie

Categorii populare