Sibiu Open: Adi Ungur, in “careul de asi”

Adrian Ungur, campionl en titre al Sibiu Open, s-a calificat in semifinalele turneului Sibiu Open si devine favoritul principal.

Romanul, care este castigatorul turneului de la Sibiu de anul trecut, a avut programata, de dimineata, o partida suspendata cu o zi inainte si care s-a reluat de la scorul de 1-0 la seturi pentru Steven Diez. Ungur a avut un set al doilea mai lejer, castigat cu scorul de 6-3, insa Diez s-a tinut aproape si a fost nevoie de un tie-break adjudecat la 6, pentru ca jucatorul clasat numarul 120 ATP sa se califice in sferturile de finala.

“Ma bucur ca am reusit aceasta victorie in fata frumosului public de la Sibiu, a carui sustinere am avut-o pe tot parcursul partidei. Sper sa fie si mai multa lume la teren in fazele finale ale competitiei. Nu va fi usor si voi avea in continuare nevoie de suportul spectatorilor”, a declarat Adrian Ungur.

Surpriza sferturilor de finala de la Sibiu Open a fost, insa, abandonul favoritului principal, Filippo Volandri. Acesta s-a vazut condus din primul set al partidei cu sarbul Dusan Lajovic, cu scorul de 6-4. Volandri, care a acuzat o accidentare, s-a retras de la turneul sibian dupa ce adversarul sau avea 0-4 la game-uri, in cel de-al doilea set.

Cel de-al patrulea semifinalist este tanarul de doar 20 de ani Marco Cecchinato (8), numărul 184 mondial. Italianul a avut un meci dificil împotriva temperamentalului jucător sârb Boris Pashanski. În cele din urmă, Cecchinato și-a adjudecat partida cu scorul de 6-1 4-6 6-2.

Astazi, cu incepere de la ora 12, favoritul 6, Dusan Lajovic, il intalneste pe Marco Cecchinati. Se așteapta un meci tensionat, avand in vedere ca cei doi tineri jucatori, in varsta de 23, respectiv 20 de ani, sunt de valori relativ apropiate. Al doilea meci al zilei ii are ca protagonisti pe romanul Adrian Ungur si pe cehul Jaroslav Pospisil.

Finala Sibiu Open va avea loc maine, duminica, 29 septembrie.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Accident cu victimă pe o stradă intens circulată din Mediaș

Polițiștii rutieri intervin chiar acum la un accident de...

Sibiul urcă Drapele României și UE pe Creasta Făgărașilor! Cum celebrează Consiliul Județean Sibiu celebrează Ziua Europei

Consiliul Județean Sibiu, prin instituțiile subordonate, marchează Ziua Europei...

Alexandru Petrescu (ASF): Educația financiară devine prioritate globală

Educația financiară a devenit o prioritate globală pe fondul...

Noutăți la Shopping City Sibiu: Brandul local Mobila ABC deschide un nou magazin în zona parcului comercial

Shopping City Sibiu își consolidează poziția de principală destinație...

Alte articole

Două concerte dedicate Zilei Europei, la Sibiu și Deva

Summitul Muzical European deschide luna mai prin două concerte...

Brukenthalul în prim-plan internațional cu Simpozionul „Ars et Historia” – ediția a IV-a

Muzeul Național Brukenthal anunță desfășurarea celei de-a patra ediții...

CONSILIUL CONCURENȚEI A DECLANȘAT O INVESTIGAȚIE PE PIAȚA SERVICIILOR DE PAZĂ

Consiliul Concurenței a efectuat inspecții inopinate la sediile a...

La Compagnie Zali aduce… ARTĂ LA TRAPEZ, în spectacolul BALANS, pe scena FITS 2026

Un spectacol de trapez zburător este o experiență captivantă...

Face satul de rușine: Rășinăreancă reținută pentru FURT!

La data de 05 mai a.c., polițiștii din cadrul...

În cinstea Europei, la Sibiu: Spectacolul „Europa Cântă și Dansează”, organizat de CJCPCT Cindrelul-Junii Sibiu

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale „Cindrelul-Junii”...

Din aceeași categorie

Categorii populare