Ziua Internaţională a Frumuseţii, pe… româneşte.

Frumuseţea va salva lumea. Mulţi spun că aceasta vine din interior…, că este oglinda sufletului, a modestiei…

Alţii, dimpotrivă. Cred mai degrabă în esteticul… afişat, care ocupă un loc important în vieţile noastre. De aceea, Comitetul Internaţional al Esteticii şi Cosmeticii a decretat data de 9 septembrie drept Ziua Internaţională a Frumuseţii. (Romancierul francez Honoré de Balzac spunea „Frumosul se simte, nu încape într-o definiție.”)

Astăzi frumusețea nu e percepută ca fiind neapărat ceva cu ce te naști, ci rezultatul unei griji și atenții sporite asupra proprii imaginii. Frumusețe înseamnă armonie: curățenie, informare, îngrijire, sănătate, un mod sănătos de viață și atitudine.

Şi totuşi, departe de podiumurile concursurile de „miss”, de legiferarea zilei de 9 septembrie ca sărbătoare dedicată frumuseţii, departe de eleganţa lui Coco Chanel sau a toaletelor şi fardurilor lui Naomi Campbell… (către care râvnesc cu nesaţ multe, convinse că doar aşa pot avea vreo valoare)… aici la noi, frumuseţea e mult mai plină de farmec, de sobrietate şi, cu siguranţă, nu are vârstă.

Priviţi un artist… la întâmplare, o păstrătoare de tradiţii de-a veteranilor dintre Junii Sibiului. Rumenă de zâmbet şi joc românesc, de parcă înseşi „Nunta Zamfirei”  îmboboceşte-ntr-nsa, cu neosteneală…  Viorica Damian. Iată, yiua Frumuseţii la noi e la fiece pas, în fiece zi. Nu-i aşa?

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole

Europa a cântat și a dansat astăzi la Sibiu! Junii, în prim-plan!

Într-o atmosferă vibrantă, sibienii au fost alături de Junii...

Tălmăcean ajuns în spatele gratiilor pentru că își făcuse obicei din… hoție!

La data de 07 mai a.c., polițiștii din cadrul...

Secretul din spatele pozelor de pe pereții bunicilor: Ce ascundeau, de fapt, țăranii sibieni în hainele de sărbătoare?

În spatele fiecărei fotografii alb-negru, îngălbenite de timp și...

Alte articole

Pas important spre independență energetică, la Sadu! Proiect dedicat Școlii „Samuil Micu”

Acoperișul clădirii Școlii „Samuil Micu” din Sadu a devenit...

Accident cu victimă pe o stradă intens circulată din Mediaș

Polițiștii rutieri intervin chiar acum la un accident de...

Sibiul urcă Drapele României și UE pe Creasta Făgărașilor! Cum celebrează Consiliul Județean Sibiu celebrează Ziua Europei

Consiliul Județean Sibiu, prin instituțiile subordonate, marchează Ziua Europei...

Alexandru Petrescu (ASF): Educația financiară devine prioritate globală

Educația financiară a devenit o prioritate globală pe fondul...

Noutăți la Shopping City Sibiu: Brandul local Mobila ABC deschide un nou magazin în zona parcului comercial

Shopping City Sibiu își consolidează poziția de principală destinație...

Două concerte dedicate Zilei Europei, la Sibiu și Deva

Summitul Muzical European deschide luna mai prin două concerte...

Din aceeași categorie

Categorii populare